Domov >
Razdeljevanje stroškov za porabljeno vodo »VODOMERI«
Razdeljevanje stroškov za porabljeno vodo »VODOMERI«
V mesecu novembru 2011 je minister za okolje in prostor objavil Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o upravljanju večstanovanjskih stavb (Ur. l. RS št. 87/2011 od 02.11.2011). Ta uvaja nekaj sprememb glede razdeljevanja skupnih obratovalnih stroškov. Ena bistvenih sprememb je v načinu razdeljevanja porabljene vode med posamezne porabnike.
Pravilnik v svojem 10. členu določa, da se spremeni 27. člen Pravilnika o upravljanju večstanovanjskih stavb tako, da:
-
se strošek porabljene vode deli med posamezne porabnike glede na število oseb v stanovanju, če stanovanje nima vgrajenih individualnih merilnih naprav (vodomerov), ki merijo porabo vode.
-
Poraba vode, izkazana na merilni napravi za merjenje porabe vode (vodomeru), se upošteva, če je vodomer pregledan in označen v skladu s predpisi, ki urejajo meroslovje. To pomeni, da mora biti vodomer umerjen pri za to pooblaščeni inštituciji ali pa zamenjan vsakih 5 let. Veljavnost vodomera izkazuje plomba na vodomeru, ki dokazuje, kdaj je bil vodomer zamenjan oziroma umerjen.
-
Razliko porabe vode med glavno merilno napravo (vodomer na odjemnem mestu) in porabo vode, ki jo plačajo uporabniki posameznih enot (stanovanj, lokalov…) z vgrajenimi individualnimi merilnimi napravami, poravnajo vsi ostali porabniki po številu uporabnikov posameznih enot. To pomeni, da tisti, ki nimajo v svojih stanovanjih vgrajenih vodomerov v skladu s predpisi o meroslovju, plačajo tudi vse morebitne izgube.
-
Pravilnik predpisuje tudi, da je dolžnost uporabnika, da pisno obvesti upravnika, da ima vgrajene vodomere v skladu s predpisi o meroslovju in mu predložiti ustrezna dokazila o tem, ter da želi, da se mu poraba vode obračunava po porabi (14. člen Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o upravljanju večstanovanjskih stavb). Dokler uporabnik pisno ne sporoči upravniku, da želi, da se mu obračunava voda po njegovi porabi, se mu porabljena voda razdeljuje glede na število oseb.
-
Pomembni novosti v načinu razdeljevanja stroškov za porabljeno vodo pa sta tudi,
- da se strošek za priključno moč razdeljuje glede na porabo in
- da se v stavbah, kjer je poraba vode, ki ni merjena (skupni prostori: v vašem primeru prostor za čistila ali pa smetarnica), ugotovljena poraba na individualnih vodomerih poveča za 3%.
Na podlagi navedenega menimo, da je interes vsakega uporabnika, da ima v svojem stanovanju, lokalu, poslovnem prostoru… vgrajene vodomere v skladu s predpisi o meroslovju in se tako izogne temu, da celotno breme izgub vode pade na njegova ramena. Predlagamo vam, da na vodomerih v stanovanjih preverite veljavnost plombe (plomba velja 5 let, kar pomeni, da so letos veljavni vsi tisti vodomeri, ki imajo plombo od leta 2007 ali kasneje, starejše plombe pa pomenijo, da vodomer ne ustreza več predpisom o meroslovju – Pravilnik o meroslovnih zahtevah za vodomere Ur.l. RS 26/2002).
Preberite si več o VODOMERIH