Domov >
Večstanovanjski ogrevalni sistemi >
Zakonodaja
Zakonodaja
na področju odčitavanja in delitve stroškov za energijo
-
Na podlagi Zakona o spremembah in dopolnitvah Energetskega zakona (EZ-C) objavljenem v Uradnem listu RS, št. 70/2008 morajo lastniki zagotoviti merjenje porabe toplote za vsako stavbo posebej.
-
Dobavitelj toplote iz omrežja ali upravljalec kotlovnice oziroma izvajalec obračuna določi stroške za porabo toplote posamezne stavbe na osnovi stroškov za toploto, ugotovljenih na osnovi meritev v skupni podpostaji, oziroma stroškov za gorivo v skupni kotlovnici, in sicer v razmerju izmerjenih porab posameznih stavb (93.a člen).
Z globo 1.200 evrov se kaznuje za prekršek dobavitelj toplote iz omrežja ali upravljalec skupne kotlovnice oziroma izvajalec obračuna toplote iz omrežja ali iz skupne kotlovnice, če stroškov za porabo toplote posameznih odjemnih enot ne obračunava na podlagi meritev porabe toplote posamezne stavbe (drugi odstavek 93.a člena tega zakona).
Z globo 400 evrov se za prekršek iz prejšnjega odstavka kaznuje tudi odgovorna oseba dobavitelja, upravljalca oziroma izvajalca obračuna.
-
V večstanovanjskih stavbah in drugih stavbah z najmanj štirimi posameznimi deli, ki se oskrbujejo s toploto prek skupnega sistema za ogrevanje, se stroške za ogrevanje in toplo vodo obračunava v pretežnem delu na osnovi dejanske porabe toplote. V ta namen lastniki posameznih delov stavbe vgradijo merilne naprave, ki omogočajo indikacijo dejanske porabe toplote posameznega dela stavbe.
-
Na podlagi 94. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Energetskega zakona (EZ-C) je bil dne 29. 01. 2010 v Uradnem listu rs št.7/2010 objavljen Pravilnik o načinu delitve in obračuni stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli, ki je za razliko od vseh drugih pravilnikov stopil v veljavo že naslednji dan to je dne 30. 01. 2010.
-
Rok za izvedbo obveznosti iz 94. člena se je zaključil s 1. oktobrom 2011.
Z globo 1.200 evrov se kaznuje za prekršek dobavitelj toplote, če v večstanovanjskih stavbah in drugih stavbah z več posameznimi deli ne obračunava stroškov toplote po dejanski porabi za vsak njen posamezni del skladno s predpisom iz prvega odstavka 94. člena tega zakona.
Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek lastnik posameznega dela stavbe, če ne vgradi merilnih naprav v skladu s prvim odstavkom 94. člena tega zakona.
-
Ta pravilnik določa način merjenja toplote, ter način delitve in obračuna stroškov za toploto v večstanovanjskih in drugih stavbah z najmanj štirimi posameznimi deli (v skladu z Direktivo 2006/32/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5.aprila 2006 o učinkovitosti rabe končne energije in o energetskih storitvah ter o razveljavitvi Direktive Sveta 93/76/EGS (UL št. 114/64 z dne 27.04.2006, str.64)).
-
Pravilnik se uporablja za stavbe, ki imajo centralno ogrevanje in/ali centralno pripravo tople vode, in se oskrbujejo s toploto iz sistema daljinskega ogrevanja oziroma skupne kurilne ali druge naprave za centralno proizvodnjo toplote.
-
Lastniki posameznih delov stavbe se odločijo v vrsti in tipu delilnikov, o parametrih za delitev in obračun stroškov za toploto in o tem z večino odločajo na Zboru lastnikov ali s podpisovanjem listine.
-
Lastniki so po pravilniku dolžni namestiti delilnike pred pričetkom obračunskega obdobja in jih je potrebno namestiti na vsa grelna telesa, vgrajena na posameznem delu. Delilniki za namestitev na grelno telo mora biti skladen s standardom SIST EN 834 ali SIST EN 835.
-
V pravilniku je opredeljeno, da kadar zaradi objektivnih okoliščin ni mogoče ugotoviti porabniškega deleža, se porabniški delež določi tako, da je za ogrevanje enak deležu ogrevane površine, za pripravo tople vode pa je enak deležu števila uporabnikov.
-
Če ugotavljanje porabniškega deleža posameznega dela stavbe ni mogoče, ker lastnik ni vgradil delilnikov, ni pravilno vgradil delilnikov, ni vgradil ustreznega tipa delilnika, ne omogoči odčitavanja delilnikov zaradi onemogočenega vstopa v posamezni del stavbe, ne poskrbi za overitev merilnika toplotne energije ali vodomera tople vode, namerno odstrani delilnike, ne javi poškodbe delilnikov ali ravna v nasprotju z 8. členom tega pravilnika, se porabniški delež za ogrevanje oziroma pripravo tople vode določi skladno z 10. členom tega pravilnika in pomnoži s faktorjem 1,6.
Na tem mestu velja omeniti, da Pravilnik ureja tudi delitev stroškov toplote za pripravo tople vode.
Na podlagi Zakona o graditvi objektov objavljenem v Uradnem listu RS, št. 102/04 morajo vse stavbe zagotoviti hidravlično uravnoteženje sistema.
Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah – PURES (Uradni list RS št. 25/2010) opredeljuje tehnične smernice, ki v novih stavbah OBVEZNO predpisuje hidravlično uravnoteženje s termostatskimi ventili, enako pa velja tudi ob rekonstrukciji in vzdrževalnih delih na starejših sistemih.